Grzybica stóp – leczenie, objawy, przyczyny

Groźne grzyby chorobotwórcze czyhają na Twoje stopy niemal wszędzie. Basen, siłownia, czy publiczna przebieralnia w centrum handlowym, to tylko niektóre z miejsc, w których możesz zarazić się grzybicą. Twoje stopy pokryte są swędzącymi, czerwonymi, ciężko gojącymi się zmianami? Dzięki naszym radom grzybica stóp przestanie być problemem. Już nie będziesz musiał skrzętnie ukrywać swoich stóp w zabudowanym obuwiu i będziesz mógł bez obaw zaprezentować je światu.

Przyczyny powstawania grzybicy stóp

Grzybica bardzo często jest określana mianem choroby cywilizacyjnej. Ciasne, zabudowane obuwie, wykonane z syntetycznego materiału to idealne środowisko do rozwoju chorobotwórczych grzybów. Grzybica była nieznana wśród starożytnych cywilizacji, których przedstawiciele chodzili boso lub nosili przewiewne sandały ze skóry. Nawet dziś w strefach klimatycznych, w których społeczeństwo może sobie pozwolić na zakładanie otwartego obuwia przez większą część roku, grzybica jest rzadkością. Na grzybicę stóp szczególnie często cierpią też przedstawiciele niektórych grup zawodowych np. pracownicy hut, rolnicy, górnicy czy sportowcy. Chorobotwórcze grzyby są organizmami bardzo odpornymi na działanie czynników zewnętrznych i z powodzeniem mogą przetrwać długie miesiące na powierzchni podłóg, basenów czy w zakamarkach wykładzin dywanowych. Do zarażenia może dojść wskutek kontaktu z zarodnikami grzybów lub bezpośredniego kontaktu z osobą, która jest nosicielem grzybicy. Warto jednak zaznaczyć, że nie każdy kontakt musi skutkować powstaniem groźnej infekcji grzybiczej. Do czynników podwyższających ryzyko zakażenia należą: nieprawidłowa higiena stóp, osłabienie organizmu spowodowane długotrwałą kuracją antybiotykową, wysoka wilgotność w środowisku, nadpotliwość stóp, zaawansowany wiek, przyjmowanie leków wpływających na funkcjonowanie układu immunologicznego, cukrzyca, a także noszenie niewłaściwego obuwia.

grzybica stóp - poznaj objawy i sposoby leczenia

Grzybica stóp – objawy – początek choroby

Pierwsze objawy grzybicy stóp bardzo łatwo jest pomylić z symptomami innych chorób, takich jak kandydoza czy infekcje bakteryjne. W początkowym stadium skóra na stopach jest zaczerwieniona i swędzi. W kolejnej fazie choroby stopy stają się nabrzmiałe i opuchnięte, a skóra zaczyna pękać i nadmiernie się łuszczyć. W zależności od umiejscowienia i charakteru zmian wyróżniamy następujące rodzaje grzybicy:

  • Grzybica międzypalcowa – to zdecydowanie najczęściej występująca postać tej choroby. Potocznie określana jest mianem “stopy atlety”, bo to przypadłość szczególnie popularna wśród osób intensywnie uprawiających sport. Grzybica między palcami u nóg charakteryzuje się zmianami chorobowymi umiejscowionymi w przestrzeniach międzypalcowych, przyjmujących postać czerwonych, pękających plam.
  • Grzybica potnicowa – objawia się powstawaniem dużej liczby niewielkich pęcherzyków na podeszwach stóp. W przebiegu tego rodzaju grzybicy skóra jest zaczerwieniona i swędząca.
  • Grzybica złuszczająca – charakteryzuje ją nadmierne rogowacenie skóry i umiarkowany świąd.
  • Grzybica wrzodziejaca – grzybica stóp tego typu występuje u osób cierpiących na cukrzycę. Przyjmuje postać drobnych nadżerek i niewielkich, trudno gojących się ran.

Bez względu na rodzaj grzybicy, który dotknął Twoje stopy, możesz z nim skutecznie walczyć. Kluczowa jest właściwe rozpoznanie lekarza dermatologa lub podologa, wdrożenie odpowiedniej kuracji i środków pielęgnacyjnych.

Porady powiązane z grzybicą stóp

Grzybica stóp – leczenie

Leczenie grzybicy należy wdrożyć natychmiast po jej rozpoznaniu. Czas jest tu kluczowym czynnikiem, ponieważ w przypadku Twojej opieszałości chorobotwórcze grzyby mogą przenieść się także na paznokcie. Najczęściej wdrażane jest leczenie farmakologiczne w postaci preparatów o działaniu miejscowym (maści, kremy, spraye). Gdy choroba przyjmuje bardziej zaawansowane stadium, lekarz może zdecydować o wprowadzeniu leków doustnych zawierających pochodne azolu. Leczenie grzybicy stóp może wspomóc także zastosowanie domowych sposobów, takich jak smarowanie zmian na stopach olejkiem z drzewa herbacianego, czy moczenie stóp w naparze z rozmarynu, aloesu lub żyworódki. Wspólnym mianownikiem tych wszystkich substancji pochodzenia naturalnego są silne właściwości antygrzybiczne i bakteriobójcze.

Produkty Acerin dla osób zmagających się z grzybicą stóp

Grzybica stóp to choroba, która lubi nawracać. By pożegnać ją raz na zawsze wprowadź do swojej rutyny pielęgnacyjnej stóp sprawdzone preparaty lecznicze. Krem na grzybicę stóp Acerin Fungi Active ma bardzo silne działanie antygrzybicze, doskonale pielęgnuje stopy i pozostawia świeży zapach na długi czas. Jego działanie uzupełniają dezodoranty z gamy produktów Acerin. Spray na grzybicę Acerin Fungi jest przeznaczony dla pacjentów borykających się z grzybicą. Zawiera chlorek N-cetylopirydyny, który działa dezodoryzująco i ochronnie. Do odświeżania wnętrza Twoich butów doskonale nada się dezodorant przeciwgrzybiczy do butów Acerin Komfort. Jeśli z kolei nie przepadasz za używaniem tradycyjnych talków do stóp, znakomitą alternatywą będzie dla Ciebie dezodorant Acerin Talk, który osusza stopy, zapobiega otarciom i wywołuje przyjemne uczucie chłodzenia, niwelując zmęczenie.

Znajdź swoje ulubione środki pielęgnacyjne i używaj ich regularnie. Możesz być pewien, że stosowane długofalowo pomogą Ci pozbyć się dokuczliwych objawów grzybicy i pozytywnie wpłyną na wygląd i kondycję Twoich stóp.