Nadmierna potliwość stóp – przyczyny i pielęgnacja

Nadmierne pocenie stóp spędza Ci sen z powiek? Od dawna walczysz z tym dotkliwym problemem, a mimo to nie znalazłeś na niego remedium? Nie jesteś wyjątkiem! Jeżeli masz już dość towarzyszącego Ci na każdym kroku uczucia mokrych stóp, powinieneś podjąć zdecydowane działania, które pomogą Ci skutecznie wyleczyć tę krępującą dolegliwość!

Pocenie się nóg – przyczyny

Mechanizm pocenia się pozwala utrzymać równowagę cieplną Twojego organizmu. Sam proces produkcji potu jest naturalny i zapobiega przegrzaniu się ciała. Choć pewnie nie zdajesz sobie z tego sprawy, organizm zdrowego człowieka wydziela od 0.5 do 1 litra potu dziennie. Jest on wydzielany przez rozsiane w skórze gruczoły potowe. Na stopach jest ich niemal sześciokrotnie więcej niż w innych partiach ciała! Pot w 99% składa się z wody, natomiast pozostałymi substancjami które zawiera, są m.in. mocznik, kwas mlekowy, lipidy, węglowodany i sole mineralne.

poznaj przyczyny nadmiernej potliwości stóp i sposób na pocenie nóg

Problem zaczyna się, gdy wskutek działania różnych czynników w procesie pocenia następują zaburzenia. Do najczęstszych przyczyn, które nadpotliwości stóp należą: niewłaściwa dieta, warunki klimatyczne, stosowanie używek, problemy emocjonalne, wahania hormonalne oraz niektóre choroby. W wyniku ich działania dochodzi do zwiększenia się ilości wydzielanego potu i namnażania na powierzchni skóry bakterii i grzybów. To one odpowiedzialne są za powstawanie nieprzyjemnego zapachu. Dolegliwość ta może dotknąć praktycznie każdego, niezależnie od wieku. Pojawienie się problemu nadpotliwości stóp powinno być dla Ciebie alarmującym sygnałem, skłaniającym do zwrócenia uwagi na ogólny stan Twojego organizmu.

Może to być pierwszy objaw groźnych chorób, takich jak nadczynność tarczycy, zaburzenia funkcjonowania przysadki mózgowej, cukrzyca czy niektóre nowotwory. Warto wtedy udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który w razie potrzeby skieruje Cię do właściwego specjalisty. W przypadku zdiagnozowania choroby ogólnoustrojowej nadmierna potliwość stóp powinna ustąpić w wyniku kuracji farmakologicznej. Jeśli po konsultacji medycznej okaże się, że nadmierna potliwość jest samoistną dolegliwością, należy wdrożyć leczenie przyczynowe i zmienić szkodliwe nawyki. Nadpotliwość stóp to problem, którego nie należy lekceważyć, ponieważ prowadzi do powstawania grzybicy i innych chorób. Zwiększona utrata płynu stymuluje do wzmożonego wzrostu wierzchnią warstwę naskórka. W wyniku tego na skórze stóp powstają zgrubienia, które nie tylko nieestetycznie wyglądają, ale mogą też sprawiać ból podczas chodzenia.

Nadmierna potliwość stóp – jak z nią walczyć?

W szybszym wyleczeniu pocenia stóp pomoże Ci zmiana codziennych nawyków. Przede wszystkim powinieneś pamiętać o zachowaniu właściwej higieny:

  • Często myj stopy, używając do tego celu letniej wody i delikatnych środków o odpowiednim pH.
  • Po wyjściu spod prysznica starannie osusz stopy, nie zapominając o przestrzeniach pomiędzy palcami.
  • Regularnie stosuj zabiegi złuszczające, które pomogą zachować optymalną grubość warstwy rogowej i prawidłowe funkcjonowanie gruczołów potowych.
  • Zadbaj o siebie nie tylko od zewnątrz, ale i od środka.
  • Zmień swoją dietę, ograniczając spożywanie mięsa, wędlin, cebuli, czosnku i ostrych przypraw.
  • Zrezygnuj z picia herbaty, kawy i innych napojów zawierających kofeinę.
  • Zamień je na wodę i ziołowe napary z pokrzywy, szałwii lub kory dębu.
  • Wyeliminuj także używki takie jak papierosy i alkohol.
  • Pamiętaj, że wybór skarpetek czy butów nie jest decyzją jedynie czysto modową. Zwracaj uwagę na rodzaj tworzywa, z którego są wykonane.
 • Wybieraj buty wykonane ze skóry i skarpetki z przędzy bawełnianej, wełnianej lub włókna bambusowego. Zapewniają one dobrą wentylację stóp.

Wszystko to sprawia, że nadmierna potliwość stóp leczona będzie efektywniej, co pozwoli Ci błyskawicznie zauważyć zauważyć jego rezultaty.

Porady powiązane z poceniem stóp

Kosztowna terapia kontra skuteczne preparaty na nadpotliwość stóp

Współczesna medycyna zna wiele sposobów walki ze wzmożoną potliwością stóp. Dużą skutecznością wykazują się zabiegi jonoforezy, czyli wprowadzania jonów do ludzkiego organizmu przez skórę lub błonę śluzową. Cząstki obdarzone ładunkiem elektrycznym są przekazywane przy użyciu urządzenia, które wytwarza galwaniczny prąd stały. Taka terapia jest skuteczna, jednak żeby osiągnąć zamierzone efekty, należy wykonać serię zabiegów w określonych odstępach czasowych. Istnieje też szereg przeciwwskazań, które uniemożliwiają przeprowadzenie jonoforezy. Należą do nich m.in. nowotwory, choroby układu krążenia czy ostre stany zapalne w organizmie.

Ostatnio coraz większą popularność przy nadmiernej potliwości stóp zdobywają też zabiegi wstrzykiwania toksyny botulinowej, czyli botoksu. Ta neurotoksyna zaaplikowana w odpowiedniej dawce ma działanie lecznicze. Jej wstrzyknięcie w skórę stóp powoduje uśpienie aktywności gruczołów potowych. Wstrzykiwanie botoksu daje bardzo dobre, ale krótkotrwałe efekty. Rezultat utrzymuje się przez około pół roku, a wysoki koszt tego typu terapii powoduje, że nie każdy może sobie na nią pozwolić.

Skuteczny sposób na pocące się stopy

Zamiast uciekać się do tak radykalnych sposobów, z powodzeniem możesz walczyć z nadmierną potliwością stóp przy użyciu łatwo dostępnych, bezpiecznych i skutecznych produktów. Preparaty z gamy Acerin są dostosowane do stopnia zaawansowania pocenia stóp, a dzięki różnorodności formuł z łatwością wybierzesz konsystencję odpowiadającą Twoim preferencjom.

  • Pielęgnacja zdrowych stóp  – przy podejmowaniu działań ochronnych w trosce o zdrowe stopy, dobrym wyborem będzie dezodorant do obuwia i stóp do butów Acerin Komfort. To środek do codziennego stosowania, który niweluje nieprzyjemne zapachy, działa antybakteryjnie i przeciwpodrażnieniowo.
  • Doraźne odświeżenie – jeśli prowadzisz intensywny tryb życia, odświeżenie stóp przyda Ci się również w ciągu dnia. W tym celu najlepiej sprawdzi się dezodorant Acerin Sport Active. Niezawodnie zwalczy przykrą woń, pozostawiając na Twoich stopach zapach morskiej bryzy.
 • Nadmierna potliwość – antyperspirant do stóp w kremie Acerin Antyperspirant, dzięki swojej formule łatwo się wchłania i skutecznie ogranicza wydzielanie potu. Po jego zastosowaniu stopy są suche, świeże i nawilżone przez długi czas. Podobnie działa dezodorant Acerin Foot Protect. Acerin Foot Protect gwarantuje Ci skuteczność i długotrwały komfort. Do ochrony przed nadmierną potliwością stóp, możesz wybrać także antyperspirant do stóp Acerin Forte. Pozwoli Ci on na długo cieszyć się idealnie świeżymi i suchymi stopami.