Odciski na stopach – jak pozbyć się odcisków?

Delikatna skóra stóp wymaga odpowiedniej troski. Gdy nie traktujesz jej we właściwy sposób, może pokryć się nieestetycznymi i bolesnymi odciskami. Sprawiają one, że każdy krok wywołuje ból i skutecznie zniechęcają przed eksponowaniem stóp. Nie wiesz skąd biorą się odciski na stopach, a batalia z nimi przypomina Ci walkę z wiatrakami? Skorzystaj z naszych rad i pozbądź się odcisków raz na zawsze.

Odciski na stopach – czym są i co powoduje ich powstawanie?

Pojawiające się na powierzchni stóp odciski, stanowią reakcję obronną skóry na punktowy ucisk. Objawia się ona wzmożoną produkcją spłaszczonych komórek rogowych. Czynnik uciskający dane miejsce powoduje wgniatanie zrogowaciałych komórek w głąb skóry stymulując ich dalszą produkcję. Odciski należy zwalczać nie tylko ze względu na ich nieładny wygląd, ale także dlatego, że pod ich powierzchnią może rozwinąć się groźny stan zapalny.

Pojawienie się odcisków najczęściej wynika z niewłaściwego dbania o stopy. Do głównych grzechów, które można wymienić w kontekście powstawania odcisków, należą noszenie niedopasowanego, niewłaściwie wyprofilowanego obuwia i zakładanie butów na gołe stopy. Odciski tworzą się też często u osób, które cierpią na płaskostopie, deformacje palców stóp, ostrogę piętową i nadwagę. Nieestetycznym zgrubieniom sprzyjają też niektóre aktywności jak np. bieganie wyczynowe, taniec, czy wspinaczka wysokogórska.

jak leczyć i usunąć odcisk na stopie

Modzele i nagniotki – czym się różnią?

Wśród najczęściej występujących rodzajów odcisków wyróżniamy modzele i nagniotki. Różni je stopień rozległości i obszary, na których powstają. Modzele to zmiany zlokalizowane na podeszwach stóp. Zrogowaciały naskórek, który je buduje, przyjmuje formę miękkich wybrzuszeń o kolorze szarym lub żółtym.

Nagniotki to z kolei stwardniałe, niewielkie punkty powstające na palcach stóp oraz w przestrzeniach pomiędzy nimi. Mają tzw. rdzeń, który wrasta w głąb skóry i drażni wrażliwe zakończenia nerwowe, w wyniku czego pacjent odczuwa przeszywający ból. Nagniotki przybierają żółtawy kolor, zdecydowanie ciemniejszy niż zdrowa skóra. Gdy obszar na którym występuje nagniotek obejmuje stan zapalny, skóra wokół niego swędzi, piecze i jest zaczerwieniona. Szczególnie powinny na nie uważać osoby chore na cukrzycę – w ich przypadku nagniotki mogą stanowić powód występowania niegojących się ran.

Porady powiązane z odciskami na stopach

Profilaktyka i leczenie – jak leczyć odciski na stopach?

Jeśli nie chcesz dopuścić do tego, by na Twoich stopach pojawiły się sprawiające tak wiele problemów odciski, powinieneś stosować się do kilku ważnych zasad. Miej na uwadze, że podeszwy stóp są obszarem, na którym nie występują gruczoły łojowe. Skóra pod stopami jest też znacznie grubsza niż gdziekolwiek indziej i jej warstwa może osiągnąć nawet 0,5 cm. Z uwagi na te czynniki należy systematycznie dbać o nawilżanie i złuszczanie skóry stóp. By była gładka i zdrowa stosuj kremy zawierające mocznik i gruboziarniste peelingi. Uważaj na pumeks i tarki do stóp, które mogą działać zbyt agresywnie i naruszać ciągłość skóry. Poza codziennymi rytuałami pielęgnacyjnymi, zwróć uwagę na obuwie jakie nosisz. Występowaniem odcisków zagrożone są szczególnie przedstawicielki płci pięknej lubiące nosić buty na wysokim obcasie, a także osoby które wybierają zbyt ciasne lub za luźne buty. By uniknąć odcisków należy też wystrzegać się uciskających skarpet wykonanych z syntetycznych materiałów.

Jeśli mimo stosowania środków prewencyjnych na pojawiają się dokuczliwe odciski na stopach, nie musisz się załamywać! Można z nimi wygrać stosując specjalnie przeznaczone do tego celu środki. Walka mechaniczna nie zawsze ma sens. Nadmierne mechaniczne złuszczanie może przynieść skutek odwrotny do zamierzonego. Dochodzi wtedy do zjawiska hiperkreatozy, czyli znacznego pogrubienia naskórka i silnego rogowacenia. Odcisków pod żadnym pozorem nie można też samodzielnie wycinać przy pomocy cążków do paznokci czy innych ostrych przedmiotów.

Jak usunąć odcisk na stopie?

Skutecznym sposobem na odciski jest zastosowanie odpowiednich specyfików leczniczych zawierających efektywnie działające substancje czynne. Dobrym orężem w walce z odciskami jest preparat na odciski Acerin Płyn. Doskonale sprawdzi się on zarówno do usuwania modzeli, jak i nagniotków. Dzięki zawartości kwasów – salicylowego i mlekowego – wykazuje działanie złuszczające. Ponadto zmiękcza i rozpulchnia zrogowaciały naskórek ułatwiając jego usunięcie. Lek Acerin płyn jest bardzo łatwy w stosowaniu. Przed jego użyciem powinieneś przez ok. 15 – 30 minut moczyć nogi w ciepłej wodzie. Po osuszeniu stóp czystym ręcznikiem, nałóż Acerin Płyn na zmienione chorobowo miejsca. Ostrożnie omiń obszary zdrowej skóry i poczekaj, aż lek wyschnie. W zależności od potrzeb powtarzaj ten proces przez kilka kolejnych dni. Przy każdym kolejnym zabiegu moczenia stóp, odcisk powinien samoistnie się złuszczać odsłaniając zdrową skórę skrywającą się pod powierzchnią zgrubienia.