Zmęczone nogi –jak o nie dbać?

Gdy cały dzień spędzasz na nogach i korzystasz aktywnie z każdej chwili, Twoje stopy i łydki mogą stać się opuchnięte i przemęczone. Długotrwałe przebywanie w pozycji stojącej lub siedzącej, przy stosunkowo małej ilości ruchu, potęguje problemy związane z kondycją Twoich nóg. Poznaj przyczyny odpowiedzialne za pojawianie się uczucia ciężkich nóg i dowiedz się, jak możesz złagodzić towarzyszące Ci uczucie zmęczenia, opuchliznę oraz ból.

Opuchnięte nogi – co jest przyczyną?

Obrzęki nóg są wynikiem zaburzeń związanych z transportem wody w organizmie. Powstają gdy woda, stanowiąca składnik osocza krwi i limfy, zostaje zatrzymana w przestrzeni międzykomórkowej. Główną przyczyną obrzęków nóg jest zachwiana równowaga pomiędzy dwoma rodzajami ciśnienia – hydrostatycznym i onkotycznym. Do zaburzenia tej równowagi może dojść wskutek niedoboru białka, niedostatecznego poziomu nawodnienia, nadmiernego spożywania soli, a także uszkodzeń naczyń krwionośnych. Nie bez wpływu pozostaje też pogoda. Podczas dotkliwych upałów żyły poszerzają się, co prowadzi gromadzenia się krwi w dolnych partiach ciała.Występowaniu opuchlizny nóg sprzyjają także niewłaściwie dobrane obuwie i spędzanie większości dnia w pozycji siedzącej lub stojącej. Właśnie dlatego na tę przypadłość szczególnie często skarżą się przedstawiciele konkretnych zawodów, takich jak fryzjer, pracownik biurowy, czy zawodowy kierowca.

sposób na opuchnięte nogi - poznaj przyczyny problemu opuchniętych nóg

Zmęczone i opuchnięte nogi – co powinno Cię zaniepokoić?

Obrzękom nóg towarzyszy szereg innych objawów, które powinny zwrócić Twoją uwagę. Pierwszym z nich jest uczucie ciężkich nóg, które wydają się jak odlane z ołowiu. Na łydkach i udach mogą też występować drobne pajączki, które są wynikiem pęknięć naczyń krwionośnych umiejscowionych płytko pod skórą. W niektórych przypadkach pacjenci zmagający się z obrzękami nóg cierpią też na nawracające skurcze mięśni lub RLS, czyli zespół niespokojnych nóg.

Opuchnięte nogi, a inne choroby. Jakich dolegliwości mogą być objawem?

Opuchlizna nóg nie zawsze musi być rezultatem statycznego trybu życia. Czasem jest po prostu objawem innych chorób. Występuje np. w przebiegu przewlekłej niewydolności żylnej, zakrzepicy żył głębokich, czy niewydolności prawokomorowej. Obrzęki towarzyszą też osobom cierpiącym na choroby nerek, zaburzenia endokrynologiczne oraz choroby stawów i tkanki łącznej. Problemy z ciężkością nóg mogą odczuwać także osoby, u których zachwiana jest gospodarka wodno-elektrolitowa, a także kobiety w ostatnim trymestrze ciąży. Jeśli więc nie zauważasz związku obrzęków ze swoim stylem życia, przyjrzyj się bliżej ogólnej kondycji Twojego organizmu i zasięgnij porady odpowiedniego lekarza specjalisty.

Powiązane porady

Skuteczne sposoby na zmęczone nogi

Opuchnięte i zmęczone nogi to problem, z którym z powodzeniem możesz walczyć w domowym zaciszu. Pomoże wszystko to, co ułatwi przepływ krwi i limfy w kierunku serca. Dobrze zatem zacząć od wymoczenia stóp w ciepłej wodzie z dodatkiem olejków eterycznych np. cyprysowego, cytrusowego czy z drzewa herbacianego. Tak przygotowana kąpiel poszerzy naczynia krwionośne. Następnie połóż się wygodnie umieszczając nogi wyżej niż resztę ciała np. opierając je swobodnie o ścianę. Taka pozycja pomoże Ci pozbyć się obrzęków i sprawi, że twoje nogi będą bardziej rozluźnione. Pomaga także picie odpowiedniej ilości wody. Gdy dostarczasz swojemu organizmowi dostatecznej ilości tego płynu, Twoje ciało wie, że nie musi jej kumulować, by uchronić się przed odwodnieniem. Ogranicz też sól i zastąp ją aromatycznymi ziołami.

W pozbyciu się uczucia ciężkich i opuchniętych nóg pomogą Ci także odpowiednio dobrane kosmetyki. Acerin Cool Fresh ma poręczną formę sprayu, dzięki czemu możesz sięgnąć po niego w niemal każdej sytuacji. Dzięki hesperdynie, wyciągowi z kasztanowca i arnice natychmiast przywraca nogom uczucie lekkości. Mentol przyjemnie chłodzi, wywołując uczucie rześkości i świeżości. W chwilach, gdy masz dla swoich nóg nieco więcej czasu, wypróbuj żel na zmęczone nogi Acerin Cool Relax. Żelowa formuła pozwala na bardzo szybkie działanie zawartych w nim substancji czynnych. Co więcej, podczas aplikacji żelu Acerin Cool Relax, dobrze jest wykonać krótki masaż, który usprawni przepływ krwi i limfy. Już wiesz jak poradzić sobie, gdy ciężkie nogi dają Ci się we znaki. Mamy nadzieję, że po zastosowaniu naszych sposobów, będziesz szedł przez życie lekkim krokiem!