Suche i popękane pięty to dla Ciebie znajomy widok? Jeśli skóra Twoich stóp pęka i pojawiają się na niej trudno gojące się rany, nie możesz tego ignorować. Pękające pięty nie tylko skutecznie zniechęcają przed eksponowaniem stóp. Przerwanie ciągłości skóry, można porównać do otwartych drzwi, przez które groźne wirusy i bakterie mogą wniknąć do Twojego organizmu. Nie lekceważ tej niosącej ból i dyskomfort dolegliwości! Poznaj sprawdzone sposoby, dzięki którym skóra Twoich pięt odzyska dawną gładkość i zdrowy wygląd.
Pękające pięty przyczyny – dlaczego pękają pięty?
Pierwsze objawy tego kosmetyczno-medycznego problemu, często pojawiają się jeszcze zanim zdołasz dostrzec pierwsze pęknięcia na swoich stopach. Najpierw skóra pięt staje się ekstremalnie sucha i nadwrażliwa na jakikolwiek, nawet najdelikatniejszy dotyk. Wyraźnie można wyczuć, że jest bardziej twarda i grubsza. Gołym okiem da się też zauważyć, że skóra zmienia kolor, przybierając niezdrowy, żółto-brązowy odcień. Jeśli zignorujesz te pierwsze symptomy, Twoje pięty zaczną pękać. Łuszcząca się skóra prowadzi do powstawania bolesnych otwartych ran, które bardzo długo się goją.
Można wyróżnić kilka głównych przyczyn odpowiedzialnych za powstawanie pęknięć na Twoich piętach. Najczęściej, ten rodzaj problemów ze skórą stóp pojawia się u osób, które nie dbają o prawidłowe nawilżenie tej części ciała. Chronicznie odwodniona i niedostatecznie natłuszczona skóra pięt zatraca zdolność prawidłowej regeneracji. Ochronna warstwa rogowa pogrubia się i tworzy sztywny pancerz, który wykazuje się bardzo niską odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Pięty swędzą, pękają, bolą, a niekiedy nawet krwawią. Pęknięcia mogą być też wynikiem nieleczonych odcisków. Czynnikiem podwyższającym ryzyko występowania tej dolegliwości są także błędy w pielęgnacji stóp i noszenie niewłaściwego obuwia. Klapki, sandały czy szpilki z odkrytą piętą nie stanowią dostatecznego podparcia dla stóp, a ich długotrwałe użytkowanie skutkuje powstawaniem zgrubień naskórka.
Pękające pięty, a inne choroby. Sprawdź, czy jesteś w grupie ryzyka
Dokuczliwe pęknięcia są ściśle powiązane z niektórymi chorobami. Jeśli cierpisz, na którąś z nich, to powinieneś szczególnie bacznie obserwować swoje stopy. Na zachowanie prawidłowych funkcji skóry i jej pięknego wyglądu bardzo duży wpływ ma odpowiednia dieta. Szorstka i pękająca skóra pięt pojawia się na skutek niedoborów witamin i minerałów, w szczególności witaminy A i żelaza. Często na problemy z piętami cierpią też osoby borykające się z łuszczycą i grzybicą. Duże znaczenie ma w tym przypadku także genetyka. Niektóre deformacje kostne sprawiają, że wrażliwa i wymagająca skóra stóp jest bardziej narażona na uszkodzenia mechaniczne. Zaawansowana nadwaga powoduje z kolei zwiększony nacisk na kończyny dolne i skutkuje pogrubieniem się warstwy rogowej naskórka. Nawet najdrobniejsze naruszenie ciągłości skóry stóp, może być niezwykle groźne dla cukrzyków. Nieprawidłowości związane z funkcjonowaniem układu krążenia sprawiają, że diabetycy cierpią na zaburzenia odczuwania bólu. Gdy rana nie zostanie zauważona dostatecznie wcześnie i nie zostanie wdrożone leczenie, może przyczynić się do wystąpienia bardzo poważnego powikłania, jakim jest zespół stopy cukrzycowej.